Iste je teraz čas, keď nad životom tohto muža padá veľa veľkých slov. A myslím si, že je to dobre. Patrí sa nám oceniť veľkých mužov. Môže snáď človek, ktorý si len robil robotu, byť taký dôležitý? Napriek tomu, že vačšinu jeho tvorby tvoria filmy, ktoré by mohli byť vnímané ako komerčné, take jednoduché to nie je. Nepochybne v nich divák spoznáva kvalitu tak v texte, realizáícii, réžii,  ako výkonoch protagonistov i vedľajších rolí. To, ako dobre plynie temporytmus celého diela. Jeho komédie stoja na opačnom brehu ako tie americké... Nadväzujú na najlepšie tradície európskeho humoru. Pri každom odchode takejto osobnosti v umení zaznieva, že zlatý vek pominul aj jeho odchodom. Nech sa bránim ako môžem, je to tak. Možno budúcnosť predsa len prinesie nové tvorivé počiny, ktoré si človek môže vždy znovu premietať ako jeho filmy. Aj pri ňom vnímam naplnenosť jeho života. Ale aj ťažké životné údery.

Som rád, že ako herec nepotreboval uplatniť svoju autoritu, aby presadzoval nejaké šialené sociálne teórie a stratégie.

Môžeme len oceniť spôsob, akým sa Francúzko rozlúčilo s týmto veľkým tvorcom. Možno je to trochu nepresné tvrdenie, ale dobré umenie má silu naznačovať čosi o večnosti.

My, kresťania, sme ľudia, ktorí chceme byť vďační za každé dobro, ktoré prijímame. A toto platí aj o mužovi, ktorý už vydáva počet Bohu. Dal mu tak silnú charizmu a veľa talentov.

Vďaka Ti, Pane, za jeho život a dielo! Daj mu večné odpočinutie a pokoj!

 

Včera odišla z pozemských končín ďalšia veľká a skutočná hviezda slovenkej kultúry, divadelného umenia,

Eva Kristínová. Patrí k tým najlepším, čo slovenské divadlo za rovných sto rokov malo.

Mala šťastie tvoriť v časoch, keď ešte povolanie herec malo úroveň. Nebolo symbolom komercie, prostrednosti a predajnosti.

Taká zostala aj ona. Krásny hlasový prejav, charakteristický zvonivý hlas, vysoká pohybová kultúra. Inteligencia. Veriteľnosť charakterov.

Rezonujú mi jej slová, ktorých je sama dôkazom, že aj pri divadle možno zostať čistý.

Nezabúdam ani na fakt, že pri konaní referenda o rodine zastávala kresťanské hodnoty, postavila sa veľmi trdo a verejne proti genderu.

Priznala sa ku svojej viere. Môžeme teda vyjadriť nádej, že vstúpila do radosti svojho Pána, ako hovorí Písmo.

 

S radosťou des Jano oznamuje, že sa stalo prvým laureátom divadelnej súťažnej prehliadky Gelasiusova maska

v Kopricnici s hrou expediícia Dávid.

Mňa neteší ani tak, že nás tam dajak veľa na výber nebolo, ale skôr to, že ako u Jirku Cachnina (otganizatora) vždy, porota bola odborná, zložená z ľudí, ktorí sa živia réžiou, divadlom, či literárnou kritikou. Toto ma teší, že robotu ocenili práve takýto ľudia.

laureat19